Да сготвиш пиле звучи лесно. Има хиляди рецепти. Въпреки това към приготвянето на "пилето" трябва да се подхожда с респект.
За да получим вкусно и питателно ястие първо е от значение как е отглеждано пилето. Изобилието от движение, слънце, чист въздух и тревата, която то яде, оформят цвета и наситения вкус на месото. Свободните пилета се отглеждат два пъти по-дълго от „интензивно“ отглежданите. Това допринася за получаване на по-качествена текстура на пилешкото месо.
След това сготвено по правилния начин може да ви накара да изядете и костите.
За да бъде всяка рецепта с пиле уникална вижте няколко тънкости:
- Когато приготвяте пиле на части, не поставяйте парчетата месо много близо едно до друго, тъй като това ще забави процеса на готвене и няма да им позволи да придобият равномерен загар от всички страни.
- Ако използвате съд с капак, пилето ще се опече доста по-бавно отколкото, ако не е покрито
- Оставете кожата на пилето докато го готвите, това способства за запазване на соковете му и така то става много по - вкусно
- За да запазите пилешките гърди сочни, сложете върху тях парче алуминиево фолио. Махнете го през последните 10 минути от печенето, за да позволите на кожата да стане златисто-кафява и хрупкава
- Оставете печеното пиле да си почине за 10-15 минути преди да го режете и сервирате, защото това ще позволи на соковете му да се разпределят равномерно.
- Разянето на пилешкото месо напречно на мускулното влакно ще направи парчетата пиле много по-крехки и приятни за консумация.
- Не посолявайте месото предварително, а след като е почти готово. Така ще запазите соковете вътре.
- Заради движението и по-дългия си живот, свободно отглежданите пилета изискват по-бавно и продължително готвене – на ниска температура.
- При готвене пилешкото месо се комбинира чудесно с лимон, чесън, мащерка, магданоз, пипер, краве масло и бира. Слагайте подправките накрая, така няма да се "вгорчат".
Обратно към Вкусни Рецепти и Съвети